ישראל זוהר - כליזמר

ישראל זוהר, נגן קלרינט, חבר וסולן התזמורת הפילהרמונית הישראלית, הוא גם כליזמר הרואה את יעודו לא רק כנגן קלרינט קלאסי, אלא גם ככליזמר אמיתי בעל מופעי כליזמר יחודיים ויחידים במינם שאף רואה בהופעה בארועים כמו חתונה, בר מצווה, קבלת פנים, מסיבה או ערב שירה בציבור, את יעודו וסיבת קיומו האמיתית של הכליזמר.
ישראל זוהר הוא ממיסדי פסטיבל הכלייזמרים בצפת, נגן כסולן יצירות חסידיות שכתב ברוח מוסיקת נשמה יהודית זאת, עם תזמורת וינה (לילה במירון), תזמורת אטלנטה (הדרך לקבר הרשבי) קייפטאון (ליל פסטיבל הכלייזמרים), הופיע עם הזמר אנריקו מסיאס בשידור טלוויזיה לכל אירופה במופע "שירים וכלייזמרים" נגן במופע - קונצרט תחת שרביטו של זובין מהטה ביחד עם הכנר יצחק פרלמן בפארק הירקון את המופע "מוסיקת נשמה יהודית" לפני 200,000 איש, נגן במופע - קונצרט בכיכר העיר "סאן-פאולו" בברזיל לפני 250,000 איש ("ליל כלייזמרים במירון"), נגן את המופע "פסטיבל הכלייזמרים" באודיטוריום הפילהרמונית של ברלין עם שידור ברשת הראשונה של הטלוויזיה הגרמנית, שוב, בכל אירופה.
עם מוסיקת נשמה היהודית מנהל זוהר רומן מהצד. באפיק המרכזי והממוסד של החיים, הוא נגן בתזמורת הפילהרמונית. להגיע לפילהרמונית, אליבא דזוהר, זה כמו לעבור קורס טייס ולקבל בסוף כנפיים. רק הטובים מגיעים. את "מסלול האימונים" שלו התחיל בגיל שבע, עם החלילית השיגרתית שמתחברת לפה של כל ילד עברי, כמעט, בגיל הזה. אבל בכך נסתיים הדמיון של ישראל לממוצע. בגיל תשע כבר הופיע בפני קהל, ובן 14 זכה בפרס, כבר עם הקלרינט, בתחרות הלנה רובינשטיין.

מלבד הופעותיו בחגיגות בר מצוה וחתונות, הוזמן ישראל לנגן את קונצרט הפתיחה לפסטיבל כלייזמרים בחבל הרוהר בגרמניה. הוא הופיע גם אצל פסטיבל הכלייזמרים של אלקנה. לערב זה חיבר במיוחד יצירה מיוחדת במיקצב אפריקני ומוסיקת כליזמר מזרחית. באחת ההופעות האחרונות שלו בתוכנית "סיבה למסיבה", בהנחייתו של דניאל פאר, ביצע זוהר ריקוד מוסיקה חסידית, ואף רואיין. הוא גם נבחר לייצג את הכלייזמרים בתוכנית הטלוויזיה, שהוקלטה בבית הנשיא. הוא גם חיבר חידון מוסיקה חסידית כליזמר לתוכנית הטלוויזיה אלגרו.

מוסיקה חסידית שלו פוגעת בשורשים היהודיים של המשומר הגדול ביותר. בכוחו של ניגון מחזיר אותנו זהר אל פולקלור יהודי של חיים ומוות, של צחוק ושל בכי, של תחיית מתים והכנסת כלה, הווית הכליזמר.

מוסיקת ה"כליזמר" שלו יוצרת אופנה וסגנון חדש בארועים. מי שרוצה להיות "אין" מזמין אליו את זהר לשמחה. הכליזמר הישראלי הפך לעובדה עם מוסיקה חסידית.

אודיו
אידישע מאמע
ריקוד הונגרי/ברהאמס
וידאו
תמונות
כליזמר קלרינט